Základní umělecká škola Starý Plzenec

Co se událo

Republikové finále hudební soutěže Folky Tonk 2020

Vloženo 25. 2. 2020

FolkyTonk je dvoudenní hudební soutěž s kamarádskou atmosférou, na které se každý rok představí desítky nadějných interpretů hrající folk a příbuzné žánry. V porotě zasedají osobnosti folkové hudební scény a každý soutěžní den je zakončený koncertem hudebních hostů. V minulosti zde vystoupili např. Voxel, kapela Isara, Maranatha Gospel Choir a další!

Kapela Dragons postoupila do finále již po třetí, poprvé to bylo ještě pod názvem Mrňouskové. Letošní ročník byl zatím rekordním co se týče počtu soutěžících jak v sólových vystoupeních tak v kategoriích kapel. Kategorie kapely do 15 let měla 11 zástupců a v pátek 14, 45 ji odstartovala naše kapela Dragons. Děti si skvěle poradily s trémou a nervozitou, která je před samotným vystoupením ovládala a na pódiu předvedly výborný výkon, za který sklidily upřímný potlesk publika.

Muzikanti své vystoupení zahájili písní Stromy od autorské dvojice Svěrák a Uhlíř. Navázali písní královny české country Věry Martinové Nebe, peklo, ráj. Píseň začíná trojhlasým vokálem a capella a zpěvačky Nicola, Eliška, Veronika a Tereza ho zvládly na jedničku. Že tento song dětem sedí, bylo vidět i na ostatních muzikantech. Kytaristi Jarda a Vojta poslali divákům několik úsměvů a bylo na nich poznat, že si hru užívají. Dominik na pódiu krásně rozezněl svůj akordeon a to všechno jistil ze zadní části pódia svou rytmicky přesnou a jistou hrou Ondra na bicí. Děti se rozloučily písní od Karla Kryla Morituri te salutant. Při ní už byli všichni účinkující uvolněni a vychutnávali si své vystoupení.

To se ovšem nedalo říci o rodičích, kteří s napětím prožívali každý tón a drželi kapele palce až do zaznění posledního akordu. Já to všechno prožíval asi nejintenzivněji a jsem šťastný, že to malí muzikanti opět zvládli a předvedli na finále FOLKY TONK velice kvalitní výkon.

Kapelník a vedoucí souboru Roman Škala

Ocenění dlouholeté práce

Vloženo 31. 10. 2019

Ve středu 4. září 2019 proběhl v nádherných prostorách Senátu Parlamentu ČR slavnostní koncert vítězů ústředních kol soutěží ZUŠ, který uspořádala Umělecká rada ZUŠ ČR ve spolupráci s MŠMT a Senátem Parlamentu ČR.

V rámci tohoto koncertu bylo oceněno několik osobností z pedagogického prostředí zvláštní cenou Umělecké rady ZUŠ ČR za mimořádný přínos pro rozvoj základního uměleckého vzdělávání. Mezi oceněnými byl také ředitel plzenecké ZUŠky pan Miloslav Esterle.

Blahopřejeme a přejeme mnoho dalších pedagogických i uměleckých úspěchů.

učitelé ZUŠ Starý Plzenec

Páteční večer v ,,rokáči,,

Vloženo 31. 10. 2019

V pátek 27. září 2019 dostala kapela DRAGONS příležitost vyzkoušet si jaké to je zahrát si a zazpívat v MUSIC CLUBU ve Spáleném Poříčí. Tuto možnost jim nabídla kapela GALILEO, které tímto děkujeme.

Malí muzikanti se tak stali předkapelou zkušenějších starších muzikantů. Obě kapely se před svým vystoupením vzájemně hecovaly a užívaly si atmosféry klubové scény. Na všech muzikantech byla patrná drobná nervozita, ale zároveň natěšení na samotný koncert. Hned po první písničce ze všech spadla tréma zásluhou skvělého publika

Děti si společně s panem učitelem Romanem Škalou připravili 8 písniček + 2 jako přídavek. Na konci vystoupení sklidili zasloužený bouřlivý potlesk. Kluci a holky se toho zhostili na 1*. Velkou radost měly i děti z toho, že se na ně přišlo podívat i několik spolužáků se svými rodiči. Kapelu nyní čeká soutěž na DĚTSKÉ PORTĚ, tak jim a panu učiteli Romanu Škalovi držme palce.

Vendula Karasová

Kapela Dragons na Městských slavnostech Spáleného Pořičí

Vloženo 15. 10. 2019

V neděli 15. září se ve Spáleném Poříčí konala tradiční celodenní městská slavnost.Hlavní koordinátorkou této slavnosti byla paní Ivana Paseková, která se již několik let stará o kulturní akce v obci. Stalo se již tradicí, že na této slavnosti s kapelou Dragons pravidelně vystupujeme.Vystoupení na začátku září je pro nás vždy velkou výzvou, neboť po dvouměsíčním prázdninovém nezkoušení kapely to není jednoduché, a tak trochu riskantní.Ale adrenalin k muzice patří a hraní na podiu poříčského špejcharu je pro mladé muzikanty vždy příjemné, tak jsme i letos pozvání rádi přijali.

Před nedělním vystoupením jsme se s kapelou několikrát sešli a nazkoušeli 14 písní, kterépak děti od 13 hodin představily početnému publiku. Kapela několikrát v průběhu koncertu sklidila bouřlivý potlesk, který byl pro nás pro všechny odměnou za náročnou přípravu na koncert.

Zářijové vystoupení úspěšně odstartovalo novou sezónu. V letošním školním roce 2019/20 připravuji na přání dětí reprízu mého muzikálu Čertovská pohádka. Věřím, že nás letos opět čeká spousta pěkných vystoupení, stejně jako to bylo v předchozích letech. Závěrem chci také poděkovat rodičům, kteří mně pomohli s dopravou a instalací aparatury. Myslím si, že jsme dobrý team.

Mgr. Roman Škala

Plzenečtí zpěváci v Rudolfinu

Vloženo 17. 11. 2017

Ve čtvrtek 9. listopadu zažili členové pěveckého sboru ze ZUŠ Starý Plzenec spolu se svými vedoucími mimořádný a neopakovatelný zážitek. Stali se spoluúčinkujícími slavnostního koncertu ke dni Válečných veteránů v Dvořákově síni pražského Rudolfina, do posledního místa zaplněné především vojáky a jejich rodinnými příslušníky.

V úvodu slavnostního koncertu vystoupil s projevem jménem všech veteránů válečný pilot RAF generálmajor Emil Boček, který je místopředsedou Československé obce legionářské. Nejdříve návštěvníky v sále požádal o minutu ticha za padlé kamarády, hrdiny 2. světové války, a poté poděkoval ministerstvu obrany a české armádě, že na veterány nezapomínají a pomáhají jim v jejich osobním životě. O sváteční atmosféru se s veterány podělili také hosté – náměstkyně pro řízení sekce právní MO Alena Netolická, náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář či hosté z řad senátorů, poslanců a představitelů zastupitelských úřadů.

Hlavními protagonisty hudebního programu byli umělci z Ústřední hudby Armády ČR se svými hosty, kteří se představili několika orchestrálními skladbami, vystoupili i vynikající instrumentální, operní, muzikáloví a jazzoví sólisté, mimo jiné nevidomá klavíristka Ráchel Skleničková. Pod taktovkou podplukovníka Jaroslava Šípa a majora Patrika Spinka zazněly skladby slavných autorů, např. árie Královny noci z opery Kouzelná flétna, árie Julie z opery Romeo a Julie, melodie z filmů Titanic a Piráti z Karibiku.

Ústřední hudba AČR si ke spolupráci pozvala také dětský Pěvecký sbor Stonožka. Stonožkové hnutí Na vlastních nohou spolupracuje s armádou ČR již několik let. Pěvecký sbor Stonožka složený z žáků ZUŠ ve Starém Plzenci a žáků Základní školy ve Spáleném Poříčí pod vedením sbormistra Romana Škaly vystoupil se třemi písněmi. Přítomné dojalo zejména krásné podání písně „Chválím tě, země má“ od J. Uhlíře a Z. Svěráka, zazpívané společně s muzikálovým zpěvákem Josefem Vágnerem, s nímž sbor zazpíval i svou další píseň Never Be Alone, jež se stala stonožkovou hymnou. Vystoupení sboru a zároveň celý koncert uzavřela společná píseň Škoda lásky, kterou v době 2. světové války znal snad celý svět.

Koncert dýchal výjimečnou, slavnostní atmosférou. Pro všechny aktéry bohatého programu bylo velkou ctí účastnit se této významné akce. Pochvala a poděkování patří všem žákům pěveckého sboru ze ZUŠ Starý Plzenec a zejména panu učiteli Romanu Škalovi a jeho kolegyním Petře Vlachové a Markétě Kofroňové, kteří s žáky písně nastudovali.

Mgr. Soňa Tikalská, Miloslav Esterle

Zobrazit fotografii a Zobrazit fotografii b Zobrazit fotografii c Zobrazit fotografii d Zobrazit fotografii e


Úspěch výtvarníků ze ZUŠky

Vloženo 30. 10. 2017

V letošním roce se konala soutěžní přehlídka prací žáků výtvarných oborů ZUŠ celé republiky. V ústředním kole, které probíhalo začátkem října 2017 ve Šternberku, uspěly i práce dětí ze Starého Plzence a jejich výtvarné projekty získaly výborné hodnocení – bronzové pásmo. V konkurenci všech českých a moravských ZUŠek je to mimořádný úspěch, vždyť řada škol je specializovaná jen na výtvarné umění. Díky zapálené, důsledné a přitom tvůrčí a inspirované práci paní učitelky Jany Frolíkové (která se dětem věnuje již 30 let a své pracovní výročí letos v září oslavila i uspořádáním výstavy vlastních výtvarných prací pod názvem „Daleko“ ve Staroplzenecké galerii) můžeme mít dobrý pocit, že máme jednu z nejlepších „výtvarek“ v naší zemi. Paní učitelce i všem malým výtvarníkům blahopřejeme. ME

Zobrazit fotografii diplom-vo-ustredni-kolo


Rebelové ze ZUŠky

Vloženo 3. 7. 2017

Již potřetí se tvůrčí tým učitelů ZUŠ ve Starém Plzenci pod vedením pana učitele Romana Škaly pustil do náročné práce na přípravě a inscenaci nového muzikálu. Po dvou pohádkových příbězích („Čertovská pohádka“ a „Červená karkulka“) tentokrát padla volba námětu na známý filmový titul „Rebelové“ s krásnými písněmi ze 60. let. Protagonisty nového muzikálu jsou především členové pěveckého sboru, kteří dospěli do nejvhodnějšího věku, aby mohli zcela přirozeně hrát sami sebe se svými školními lapáliemi i prvními láskami. Hudební složku obstarali naživo žáci ZUŠ, kteří vytvořili výbornou doprovodnou kapelu.

O scénář, hudební aranže a nastudování doprovodů s žákovskou kapelou se zasloužil Roman Škala, pěveckou složku muzikálu připravily s pěveckým sborem paní učitelky Petra Vlachová a Markéta Kofroňová. Choreografie jevištního projevu je dílem samotných herců, kteří během květnového čtyřdenního soustředění vytvořili sami definitivní „divadelní“ podobu. Kulisy a rekvizity vyráběla Eliška Švecová, vyučující výtvarného oboru. Velmi účinnou pomocí přispěla také Jana Vítovcová, školnice ZUŠ, která zajišťovala „logistiku“ pro všechny početné aktéry celého projektu.

Výborně zvládnuté nastudování nového muzikálu mělo svou premiéru ve čtvrtek 15. června 2017 v 18 hodin před nabitým sálem Lidového domu. Již dopoledne si v předpremiéře mohli účinkující všechno vyzkoušet při představení pro školy blízkého regionu. Nebylo již třeba nic podstatného měnit, a tak se „Rebelové“ večer zaskvěli v plném nasazení výborných hereckých i pěveckých projevů a s perfektním doprovodem.

Díky naprosto profesionálnímu provedení celého hudebního díla bylo možno nabídnout muzikál dalším zájemcům, a proto se všichni tvůrci sešli ještě jednou k představení pro plzeňské školy, které se uskutečnilo ve středu 28. června v Plzni v amfiteátru na Lochotíně. I tady se podařilo zvládnout nové pódiové souvislosti i zvukovou stránku, i tato druhá repríza vyšla naprosto perfektně.

Obtížnou stránkou práce s dětskými soubory je skutečnost, že děti rostou, „stárnou“, odcházejí, a tak je často potřeba tvořit všechno znovu s novými žáky. Tito naši letošní „Rebelové“ si snad ještě zahrají svůj muzikál na podzim v Praze a pak již předají štafetu svým mladším nástupcům.

Za všechnu obrovskou práci i vynikající výsledek patří všem, kdo se podíleli na přípravě muzikálu, veliké poděkování.

M. Esterle, ředitel ZUŠ

Zobrazit fotografii 01 Zobrazit fotografii 02 Zobrazit fotografii 03 Zobrazit fotografii 04 Zobrazit fotografii 05 Zobrazit fotografii 06 Zobrazit fotografii 07 Zobrazit fotografii 08 Zobrazit fotografii 09 Zobrazit fotografii 10 Zobrazit fotografii 11 Zobrazit fotografii 12 Zobrazit fotografii 13


Úslaváček v plzeňské Zoo

Vloženo 3. 7. 2017

V sobotu 17. června 2017 vystoupil lidový soubor Úslaváček ze Starého Plzence v plzeňské zoologické zahradě na statku Lüftnerka v rámci oslav Svatojánské noci se svým vystoupením "Škaredý kominík". Návštěvníci Zoo měli možnost zhlédnout představení v 11 a potom ve 14 hodin. Mezi jednotlivými vystoupeními se mohly děti z Úslaváčku zúčastnit "speciálního" krmení žiraf a navštívily i nový přírůstek v zoologické zahradě – mládě nosorožce Růženku. Vystoupení v působivém prostředí byla moc krásná a pro děti to byl veliký zážitek. Za lidový soubor Úslaváček přejeme všem krásné prázdniny a v září se těšíme na další práci a vystoupení.

Petra Koňaříková
foto Jaroslav Tůma

Zobrazit fotografii uslavacek-luftnerka


Republikové finále Dětské porty 2017

Vloženo 1. 7. 2017

V pátek 9. a v sobotu 10. června 2017 proběhlo v ostravském Landek Parku republikové finále letošní Dětské porty. Máme velkou radost, že se i letos můžeme pochlubit oceněním z této již tradiční a známé hudební akce.

Do finále postoupilo skoro 60 jednotlivců a hudebních uskupení z dvanácti oblastních kol, která se konala na konci minulého roku po celé republice. Po letech konání finále ponejvíce v Praze a pod střechou se Porta vrátila zase pod otevřené nebe. Soutěžní vystoupení jednotlivých kategorií probíhala skoro celý den na dvou podiích, hodnocení prováděly souběžně dvě poroty, které pak společně posoudily autorskou soutěž a jednotlivá ocenění.

Mezi jednotlivými soutěžními bloky zahráli jako hosté folková skupina Hrnek (new acoustic music), kapela BG Styl (bluegrass) nebo folková písničkářka Jana Rychterová, dramaturgyně ČR-Radia Junior, která soutěž také moderovala spolu se svým kolegou Josefem Chmelem z Country Radia.

Večerní vyhlašování výsledků a předávání cen (vítězové dostávali malé skleněné kytarky) doprovázel potlesk ze zaplněné louky před hlavní scénou a slavnostní večer uzavřel koncert hlavního hosta, kvarteta Klíč, slavného účastníka velké Porty.

Třetí místo v celostátním finále Dětské porty získal za své vystoupení žák kytarové třídy paní učitelky Jany Loudové a třídy zpěvu paní učitelky Markéty Kofroňové Jakub Reš ze Šťáhlav.


Výtvarné práce našich žáků opět sbírají ocenění

Vloženo 1. 7. 2017

V letošním školním roce připravili naše výtvarnice, paní učitelky Jana Frolíková a Eliška Švecová se svými svěřenci a svěřenkyněmi ve Starém Plzenci a na pobočce ve Spáleném Poříčí celkem čtyři výstavy prací – jednu z děl studentů studia pro dospělé s názvem Kořeny (vernisáž 18. 1. 2017 ve Staroplzenecké galerii) a další tři z prací žáků přípravného a základního studia výtvarného oboru. Ve Staroplzenecké galerii jsme mohli od 14. 9. 2016 zhlédnout výstavu Kapitoly z dějin umění, v prostorách zámku ve Spáleném Poříčí byla 8. 6. 2017 otevřena výstava výtvarných prací žáků VO ze spálenopoříčské pobočky s názvem POP! a 14. 6. 2017 se ve Staroplzenecké galerii konala vernisáž výstavy Cesty s pracemi plzeneckých žáků.

Vedle všech těchto vystavovaných děl, z nichž některá budete moci najít ve fotogalerii, se mnoho výtvarných prací, ať už je vytvořili jednotlivci, nebo kolektiv autorů, zúčastnilo nejrůznějších výtvarných soutěží a přehlídek. Rádi bychom zde zmínili ty nejúspěšnější.

Ceny krajského kola soutěžního projektu Evropa ve škole za své práce obdrželi Eliška Kodlová, Barbora Kazdová, Vít Brouček, Barbora Cibulková a Adéla Šafrová. Společnou cenu získal soubor tisků v kategorii Zvyky a tradice, další společnou cenu ve stejné kategorii Katalog masopustních masek.

Ceny ústředního kola soutěžního projektu Evropa ve škole vyhrála Adéla Šafrová se svou prací Masopust a kolektiv autorů za Katalog masopustních masek. Čestné uznání pak patří Barboře Cibulkové za práci Maska a Barboře Kazdové za práci Masopust.

Také v krajském kole Přehlídky výtvarného oboru základních uměleckých škol dosáhli naši žáci významných úspěchů. Zlaté pásmo získal soubor Příběh staré kotvy a soubor Leonardovy tváře. Stříbrné pásmo obdržela naše škola za soubor prací Kolokruh.

V mezinárodní výtvarné soutěži Lidice byla medailí oceněna práce Chrlič od Víta Broučka a stejnojmenné práce od Evelyn Koldinské a Josefíny Pavelcové byly ohodnoceny čestným uznáním.

Děkujeme paním učitelkám Janě Frolíkové a Elišce Švecové i všem oceněným žákům a žákyním za skvělou reprezentaci školy.

Zobrazit fotografii vystava-vo


Ohlédnutí za 25. ročníkem Plzeneckých housliček

Vloženo 1. 7. 2017

V sobotu 20. května 2017 proběhl v Lidovém domě ve Starém Plzenci jubilejní 25. ročník soutěže nejmenších houslistů Plzenecké housličky. Velmi si vážíme stálého zájmu o naši soutěž, na niž se sjíždějí každoročně soutěžící ze sousedních i vzdálenějších krajů naší republiky.

Před 25 lety jsme se rozhodli uspořádat soutěž, která bude jiná, než je běžné, která bude otevřená, vstřícná a která bude mít na mysli především zušlechťování nejmenších zájemců o houslovou hru, jejich učitelů, rodičů a celého prostředí, jež se v ZUŠkách kolem soutěží tvoří. Naší snahou bylo vždy podpořit a ocenit co možná nejvíce výkonů a co nejširší spektrum zajímavého houslistického projevu.

Jsme nesmírně vděčni všem, kdo se po léta zúčastňovali jednotlivých ročníků a vždycky přistoupili na naši myšlenku potlačit osobní ambice a přestat se dívat na ostatní soutěžící jako na rivaly – a odváželi si domů krásný pocit vzájemné úcty a respektu k výkonům druhých, těch lepších i těch trochu ve stínu.

I po 25 letech konání soutěže – tváří v tvář současnému stavu celé společnosti – jsme přesvědčeni, že v tomto směřování má smysl pokračovat, má cenu zkoušet prorážet myšlení tvrdého konkurenčního boje a zahleděnosti do vlastní individuality. Jedinou cestou je poctivý a otevřený přístup k opravdovému umění, k obsahem naplněné hudbě, krásnému houslovému zvuku. Proto bychom si moc přáli, aby ZUŠky nebyly jen výběrovými výukovými centry budoucích sólistů, ale aby braly na sebe i nevděčný úkol být nositeli výchovy, zušlechťování a předávání toho, co je opravdové a hodnotné. To by chtěla i dál přinášet naše soutěž.

Přestože jsme se snažili vždy ocenit každý, jakkoli pozoruhodný výkon, vždycky vynikli ti nejnadanější – tak už to v soutěži být musí – a dnes jsou z nich špičkoví umělci. Jedním z nich byl i náš letošní host, trojnásobný vítěz Plzeneckých housliček, mladý světoznámý houslista a koncertní mistr České filharmonie Josef Špaček, který se svým kolegou Miroslavem Sekerou, výraznou osobností mladé české klavírní generace, přijal naše pozvání a uprostřed svého nabitého koncertního programu věnoval Plzeneckým housličkám a jejich posluchačům jako dárek k pětadvacetinám svůj houslový recitál, na nějž budou všichni přítomní ještě dlouho vzpomínat.

25. ročníku soutěže Plzenecké housličky se zúčastnilo 41 houslistů ve věku deset až dvanáct let. První ceny si odvezli soutěžící z Havlíčkova Brodu, Prahy, Písku, Domažlic, Plzně, Strakonic, Říčan a Nýřan. Všichni ocenění (první, druhou a třetí cenou) obdrželi jako každý rok originální kachle od výtvarnice Elišky Kovandové, ostatní keramický hrneček od paní Marcely Beyerové. Poděkování patří našim sponzorům – panu Aleši Chadimovi, paní Jaroslavě Matějkové, Plzeňskému kraji, PPH Collegiu z Hradce Králové za ladění klavírů a Zahradnictví Fišer z Plzně za květinovou výzdobu. Za zajištění občerstvení a obědů pro porotu, všechny soutěžící i jejich rodiny a učitele děkujeme restauraci Český dvůr pana Martina Vavřičky. Za celodenní práci jsme vděčni porotě soutěže, paní Radce Beranové, Ivaně Kopecké, Petře Bedřichové a Simoně Blahové pod vedením pana Pavla Kudeláska.

Miloslav a Jana Esterlovi

Zobrazit fotografii houslicky-1 Zobrazit fotografii houslicky-2 Zobrazit fotografii houslicky-3 Zobrazit fotografii houslicky-4 Zobrazit fotografii houslicky-5


Soustředění lidového souboru Úslaváček

Vloženo 10. 5. 2017

Prodloužený víkend 5. až 8. května 2017 jsme s lidovým souborem Úslaváček strávili v rekreačním středisku Butov na Hracholuskách. Bezprostředně po příjezdu a ubytování jsme všech 30 dětských a mladistvých účastníků rozdělili do pěti skupin a celý pobyt se v mezičase mezi hudebně-tanečním nacvičováním proměnil v pohádkový svět plný rozličných pohádkových bytostí. Měli jsme tak příležitost nahlédnout do světa panovačného krále země Lukyland, promluvit s překrásnou a chytrou královnou Elžírska, ospalý Peřinov nám dodal odpočinku, tajemný Temný les byl tak tajemný, že jsme ani jeho řeči nerozuměli, a také jsme se vypravili ke spravedlivým a ekologickým skřítkům X-menům. Každá země měla za úkol složit hymnu a oslavný tanec, vytvořit čarovný lektvar ze speciálních i místních ingrediencí a nakonec i přenést své erby na posvátná roucha. Celé soustředění bylo velmi plodné, krásně jsme si všechno užili, společně se dobře sžili a hned následující víkend jsme zúročili úsilí naší společné práce při vystoupení na slavnostech osvobození Nezvěstic a poté 5. června v Lidovém domě ve Starém Plzenci.

Petra Koňaříková

Zobrazit fotografii uslavacek-soustredeni


Úspěchy žáků ZUŠ Starý Plzenec ve školním roce 2015/2016

Vloženo 21. 6. 2016

I v letošním školním roce se řada dětí hudebního oboru plzenecké ZUŠky zúčastnila Soutěže žáků základních uměleckých škol, tentokrát vypsané pro hru komorních souborů, hru na akordeon a EKN a sborový zpěv. Soutěžící museli projít sítem školních, okresních a krajských kol a vyrovnávat se se silnou konkurencí a často i zcela odlišnou motivací žáků, rodičů a učitelů velkých městských škol. Máme radost, že naši žáci v tomto náročném klání nezapadli, dobře se připravili a odvedli hodnotné hudební výkony. Chceme tímto poděkovat jak těm nejlepším ze soutěžících a těm, kteří při nejrůznějších vystoupeních ukazují, co krásného se naučili, tak učitelům, kteří do jejich přípravy vložili mnoho své invence, času a úsilí.

Ve dnech 12. a 13. února si z krajského kola v komorní hře s převahou dechových nástrojů odneslo 2. cenu trio zobcových fléten pod vedením paní učitelky Alice Šeflové ve složení Natálie Jandová, Daniela Soukupová, Monika A. Kuglerová, rovněž 2. cenu klarinetové trio pana učitele Martina Petruně ve složení Aneta Denková, Jonáš J. Koňařík, Ema Brnková a 3. cenu trio zobcových fléten opět pod vedením Alice Šeflové ve složení Hana Šlaisová, Hana Žitníková, Anna Hejzková.

18. března se v Rokycanech uskutečnilo krajské kolo přehlídky pěveckých sborů, kde náš dětský pěvecký sbor Hvězdička se svými sbormistryněmi, paní učitelkou Petrou Vlachovou a Markétou Kofroňovou, získal bronzové pásmo.

19. března vybojovala 2. cenu v krajském kole ve hře na elektronické klávesové nástroje Lucie Bártová, žákyně ze třídy pana učitele Romana Škaly.

9. dubna proběhlo v Plzni krajské kolo v komorní hře s převahou smyčcových nástrojů, odkud se s 2. cenou vrátil smyčcový soubor Kateřiny Palátové ve složení Matěj Borovský, Eliška Čikotová, Lukáš Děkanovský, Ondřej Suchan, Jan Batěk a s další 2. cenou soubor barokní hudby pod vedením Miloslava Esterleho ve složení Erik Kočandrle, Marie A. Svobodová, Hana Jeřábková, Vojtěch Vurm.

Vedle zařazení se do soutěží základních uměleckých škol a přípravy pravidelných žákovských a absolventských koncertů ve Starém Plzenci a na pobočkách v Nezvěsticích a Spáleném Poříčí je třeba zdůraznit také žákovská vystoupení v rámci dalších přehlídek, soutěží či koncertů, jako např. již dříve zmíněnou úspěšnou účast kapel Bengál a Mrňouskové pod vedením Romana Škaly ve finále Dětské porty 29. a 30. ledna nebo účast zpěváků 18. února v krajském kole soutěže Karlovarský skřivánek a 19. března v Soutěži ve zpěvu lidových písní „Rokycany 2016“ (3. cena Lady Pavlovičové). Z řady vystoupení dětského lidového souboru „Úslaváček“ stojí za zmínku vystoupení při Setkání dětských lidových muzik v plzeňské Měšťanské besedě 2. dubna a na slavnosti Staročeské máje 21. května v Sedlci. Naši houslisté nechyběli v programu každoročního Koncertu houslových nadějí 21. dubna v Měšťanské besedě v Plzni a různé žákovské soubory v programech Přehlídky komorní hudby v Dýšině 22. května a Noci kostelů 10. června.

Komorní soubory našich žáků jsou pro svou hudební vyspělost, repertoár a profesionální vystupování již delší dobu často žádány při mnoha kulturních akcích a slavnostech jak v našem městě (např. zahájení letošní sezóny na hradu Radyně, oslava 700. výročí narození Karla IV. apod.), tak i v jeho širším okolí. Trubači ze třídy pana učitele Františka Bayera nechybějí při zahajovacích fanfárách městských slavností, flétnové soubory paní učitelky Hany Pumrové již tradičně několikrát ročně vystupují i při hudebních nešporách v Husově domě ČCE v Plzni. Soubor barokní hudby „L’estro arco“ pod vedením Miloslava Esterleho měl letos čtyři samostatné koncerty (ve Zdemyslicích, Plzni, Spáleném Poříčí a v Hojsově Stráži) a na několika dalších se podílel částí programu.

Vyvrcholením celoroční práce souborů, kapel, pěveckého sboru, souboru Úslaváček a letos i skupinky žáků literárně-dramatického oboru byla Zahradní slavnost, která se konala v parku za kostelem Narození Panny Marie ve Starém Plzenci 16. června. Díky dobrému počasí jsme mohli v příjemné venkovní atmosféře a za poslechu neméně příjemné muziky pocítit, že se léto (a s ním i prázdniny) už opravdu přiblížilo.

Závěrem roku chceme poděkovat také žákům a pedagogům výtvarného oboru naší školy. Svěřenci paní učitelky Elišky Majerové připravili na květen a červen výstavu svých prací ve spálenopoříčském špejcharu Ve Dvoře s názvem „Koulelo se, koulelo“, výstavu žákovských výtvarných prací ve Starém Plzenci připravuje paní učitelka Jana Frolíková na podzim. I letos se naši žáci zúčastnili se svými pracemi několika výtvarných soutěží, v nichž obdrželi významná ocenění.

Ve výtvarné soutěži Tři králové získali 1. cenu Dušan B. Megger, 2. cenu Klára Rojíková, Pavla Laštovková a Karolína Přibáňová a 3. cenu Světlana Norková.

V krajském kole soutěžního výtvarného a literárního projektu Evropa ve škole (mezinárodní soutěže s víc než padesátiletou tradicí, u nás vyhlašované MŠMT) byly oceněny výtvarné práce Josefíny Pavelcové, Andrey Valentové a Barbory Houškové, cenu pro kolektiv obdržely Gabriela Adámková, Adéla Šafrová, Dagmar Matoušková, Nikol Grzybowská, Anna Tůmová a Rebeka Žižkovská. Jejich výtvarné práce získaly poté ocenění i v celostátním kole soutěže.

Porota 44. ročníku mezinárodní výtvarné soutěže Lidice udělila čestné uznání výtvarné práci Kláry Malé.

V soutěži Život a doba Karla IV., jejíž vyhlášení proběhlo při letošní zahradní slavnosti v rámci Léta pod rotundou, získali za své výtvarné práce 1. cenu Viktorie Hašková, Anna Tůmová, Evelyn Koldinská a Nikola Davídková, 2. cenu Lucie Strádalová, Rebeka Žižkovská a 3. cenu Tereza Stadlerová, Jan Lehner a Evelyn Koldinská. Všem, kdo naši školu úspěšně reprezentují, děkujeme a blahopřejeme.


Plzeňský kraj udělil paní učitelce Mgr. Janě Frolíkové ocenění za úspěšnou pedagogickou práci

Vloženo 6. 4. 2016

V úterý 29. března 2016 u příležitosti Dne učitelů poděkoval hejtman Plzeňského kraje pan Václav Šlajs spolu se svým náměstkem Jiřím Stručkem a radním Jaroslavem Šobrem dvacítce pedagogů z celého Plzeňského kraje za jejich dosavadní práci a předal jim pamětní medaili a děkovný list spolu s drobnými dárky. Mezi oceněnými byla i Mgr. Jana Frolíková, učitelka výtvarného oboru ZUŠ Starý Plzenec.

Paní učitelka Jana Frolíková již po řadu let svého působení v ZUŠ Starý Plzenec dosahuje výborných výsledků ve výtvarném oboru školy. Jednotlivé práce i společné kolekce, které vznikají pod jejím vedením, se dostávají opakovaně do ústředních přehlídek výtvarného oboru, kde jsou ohodnocovány předními cenami. Také v dalších soutěžích získávají výtvarná díla ze ZUŠ Starý Plzenec významná ocenění, ať jde např. o soutěž „Alšova země“ či „Lidice“. Žákovské práce svěřenců Jany Frolíkové jsou pravidelně k vidění na společných výstavách jak v rámci kraje, tak i v celostátním měřítku (galerie Klenová, expozice v Parlamentu ČR). Velmi podnětné a zapálené působení paní učitelky Frolíkové přivádí každoročně několik žáků k rozhodnutí přihlásit se na střední odbornou školu s výtvarným zaměřením a tito studenti vesměs i výborně uspějí v přijímacím řízení. Samostatná výtvarná činnost, jíž se Jana Frolíková věnuje, je dalším inspirujícím příkladem pro malé i větší výtvarníky i jejich rodiče, v loňském roce uspořádala výstavu svých prací v galerii ve Starém Plzenci. Skromné a neokázalé vystupování Jany Frolíkové a její ochota pomoci ve všech souvislostech života školy i města (např. při výzdobě prostor školy, městských památek, při pořádání pravidelných vystoupení či žákovských výstav nebo účastí na adventních trzích se stánkem výtvarných děl) jí přináší výrazné uznání široké, nejen rodičovské veřejnosti, kolegů i žáků. Její pracovní nasazení a zaujetí nepolevilo ani ve chvíli, kdy byla postavena před nutnost velmi náročné péče o manžela při jeho zdravotních problémech. Ze všech těchto důvodů jsme přesvědčeni, že pedagogické i čistě lidské kvality paní učitelky Jany Frolíkové si plně zaslouží veřejné uznání, a velmi vítáme její zařazení mezi letos oceněné pedagogy.

Zobrazit fotografii oceneni


Počet nalezených článků: 50, zobrazeno 1 - 10
Přejít na stránku: (12 3 4 5 
 

© 2007- 2021 ZUŠ Starý Plzenec & FoXprofi.com